Bonsai kopšana

 

Iekštelpu Bonsai koku audzēšanas panākumi slēpjas kompromisā starp gaismas pietiekamību augam, mūsu laistīšanas iespējām un auga piemērotību sausam un siltam mājoklim.

          * Carmona (tējas koks)

          * Ficus Retusa

          * Melnais pipars

          * Ilex Crenata

          * Eugenia Myrtifolia

Carmona (tējas koks)

/CARMONA MICROPHYLLA, CARMONA MACROPHYLLA, EHRETIA MICROPHILLA/

Ziedošs 

Apraksts: tropisks mūžzaļš koks-krūms ar ovālām, tumši zaļām, spīdīgām lapām, ar maziem baltiem punktiņiem virspusē, ko nereti notur par insektiem. Gaiši brūni bēšā miza labi kontrastē ar tumši zaļajām lapām. Koks zied gandrīz visu cauru gadu, un tam ir balti ziedi. Zaļās ogas pamazām kļūst sarkanas, un tās nav ēdamas. Laputīm tās garšo un, ja tās parādās, no tām atbrīvojamies ar smidzinātāja palīdzību (Mospilan).

Novietojums: mājā pie saulaina loga; mazos bonsai kociņus pasargājam no pilnas saules gaismas un auksta caurvēja. Temperatūra: 15 - 24oC.

Laistīšana: ļoti uzmanīgi, periodiski, saknēm        nepatīk       pārlaistīšana (pastāvīgi uzkrājies ūdens apakštraukā) un pārmērīgs sausums. Laistīšanas daudzumu vajadzētu pielīdzināt lapu daudzumam – (jo mazāk lapu, jo mazāk jālaista).

Mēslošana:    no     marta         līdz septembrim ik pēc 2 nedēļām, ziemā reizi mēnesī ar šķidro mēslojumu.

Pārstādīšana: katru otro gadu pavasarī, nedaudz apgriežot saknes.

 

FICUS RETUSA

Apraksts: leģendāri koki no tropiskās Āzijas, kur tie aug kā milzīgi koki, kas sniedz paēnu, ar garām, uz leju nokarenām virszemes saknēm. Tropiskajos lietus mežos biezā vaska kārta lapas pasargā no saules apdegumiem. Jaunajiem kociņiem ir jāiztiek ar to mazumiņu gaismas, kas spēj aizsniegties līdz zemākajiem slāņiem. Šī iemesla dēļ augiem pietiek ar to gaismas daudzumu, kas pieejams mūsu mājokļos. Visas mazo lapu fikusu sugas ir piemērotas, lai tiktu veidotas par bonsai, jo tās ātri izveido stipru stumbru ar liegu sazarojumu un mūžzaļām lapām. Lapu izmērs šos kokus padara piemērotus vidēja un liela izmēra bonsai kokiem. Tie spēj pretoties karsta gaisa masām un tāpēc ir vispiemērotākie iekštelpu bonsai koki

Novietojums: lai veicinātu jauno mazo lapiņu augšanu, fikusiem nepieciešams saņemt pietiekami daudz gaismas. No augu vidus, kurus ir ierasts turēt kā iekštelpu augus, fikusi var iztikt ar minimālu gaismas daudzumu, tāpēc tos var novietot tālāk no loga. Ziemā gaisa temperatūrai jābūt virs 15ºC, un, ja tos pareizi laista, tie spēj paciest sausu un siltu gaisu. Fikusiem patīk, ja to saknes ir sausumā un siltumā, savukārt nepatīk auksts caurvējš no ilgas ventilācijas vai loga starpām pie palodzes, kas var nosaldēt podu un augsni ziemas periodā.

Laistīšana: pietiekami daudz pēc tam, kad augsne izžuvusi; ar mīkstu ūdeni. Liels kalcija daudzums noved pie hlorozes. Ūdenim apakštraukā nevajadzētu uzglabāties ilgāk par vienu stundu. Augšanu var veicināt, aplejot augu ar ūdeni, kura temperatūra ir 40ºC. Auga struktūra un izskats ir atkarīgs no katras konkrētās fikusa šķirnes.

Mēslošana: visu cauru gadu - ik pēc 2 nedēļām ar šķidro mēslojumu.

Pārstādīšana: ik pēc 2 gadiem pavasarī, vienlaicīgi apgriežot saknes.

Augsne: barojoša augsne vai māls, kūdra un grants proporcijā 1:2:2. Fikusi nav jūtīgi pret augsni, taču augsnei jābūt porainai.

 

Melnais pipars

/CARAGONA SPINOSA, PIPER NIGRUM, ZANTOXYLOM SP./

Apraksts: mūžzaļš krūms, stumbra miza – gaiši brūna, jaunāku zaru miza – melni brūna. Spīdīgas, spilgti zaļas, nepāra plūksnoti saliktas lapas ar lancetiskām lapiņām, kas nereti ir bagātīgi sazarotas. Augam no zaļiem ziediem izveidojas 2-3 mm lielas melnas ogas. Šīs ogas Japānas un Dienvidķīnas virtuvē izmanto kā garšvielu (sarkanais pipars). Mazās aromātiskās spīdīgās lapiņas piesaista laputis un citus kaitēkļus, tāpēc tos apsmidzinām, piemēram, ar MOSPILAN. Ievērojiet, ka, pārlaistot daļēji kailu koku, tā saknes var nopūt, kā rezultātā daži zari var izkalt.

Novietojums: gaiša vieta vai pusēna. T emperatūra ziemā: 15 - 30oC.

Laistīšana: kārtīgi jāaplaista pēc tam, kad augsne viegli izžuvusi.

Mēslošana: visu cauru gadu ik pēc 2 vai 3 nedēļām.

Pārstādīšana: ik pēc 2 gadiem sausākā augsnē.

Augsne: māls (akadama), kūdra un grants proporcijā 1:1:1. Nepieciešama laba drenāža.

Apgriešana: bieži, jo aug ātri.

Veidošana: jebkurā laikā, jāuzmanās no ērkšķiem.

 

ILEX CRENATA

Lapas un ogas:

  

Apraksts: mūžzaļš koks vai krūms ar spīdīgām, iegarenām, ovālām tumši zaļām lapām. Balti ziedi, sievišķajiem kokiem ir mazas sarkanas vai melnas ogas – kaulenes. Ir svarīgi zināt, no kurienes augs ir nācis. Augi no Dienvidķīnas un Taivānas ir iekštelpu augi, savukārt augi no Ziemeļķīnas, Korejas un Japānas ir āra augi.

Novietojums: pie gaiša loga, bet augam nepatīk dienas vidus saule. Temperatūra: 10 - 18ºC.

Laistīšana: pirms kārtīgas aplaistīšanas jāļauj augsnei nedaudz izžūt.

Mēslošana: no pavasara līdz rudenim ik pēc 14 dienām, ziemā 1 reizi mēnesī.

Pārstādīšana: ik pēc 3 gadiem pavasarī, vienlaicīgi uzmanīgi apgriežot saknes.

Augsne: augsne iekštelpu bonsai vai māls (akadama), kūdra un grants proporcijā 1:1:1.

Apgriešana: līdz 2 lapām pēc tam, kad izaugušas 5 vai 7 lapas.

Veidošana: ar stieplēm jebkurā laikā.

 

EUGENIA MYRTIFOLIA

/EUGENIA UNIFLORA, SYZIGIUM PANICULATUM/

Zieds:

Oga:

Apraksts: mūžzaļš koks ar lancetiskām gaiši zaļām, palielām lapām. Pavasarī  balti ziedi, vasarā ēdamas melnas ogas. Jaunie dzinumi ir sarkanīgā krāsā. Par šiem augiem ir viegli rūpēties.

Novietojums: pie gaiša loga; ideālā gaisa temperatūra: 15 - 18ºC. Pie augstākas temperatūras jālaista biežāk.

Laistīšana: pietiekami, bet jāievēro, ka augu nedrīkst pārlaistīt. Neļaujiet ūdenim ilgi stāvēt apakštraukā.

Mēslošana: no marta līdz oktobrim ik pēc 2 nedēļām, ziemā ik pēc 4 nedēļām.

Pārstādīšana: katru gadu vai reizi 2 gados pavasarī.

Augsne: augsne iekštelpu augiem vai māls (akadama), kūdra, grants proporcijā 1:1:1.

Apgriešana: pēc novīšanas stipri jāapgriež; sākot ar augustu apgriež tikai tos zarus, kas bojā vainaga formu.

Veidošana: viegli veidot ar stieplēm, koksne ir elastīga; ar stieplēm var veidot augustā un septembrī, ideālais laiks – aprīlis.