Ziedu balle 2010

Ik gadu, pašā vasaras plaukumā, LU Botāniskais dārzs un Latvijas Dārzu biedrība rīko vērienīgu un krāšņu kultūras un vides dizaina izstādi „Ziedu Balle”. Šīs izstādes ietvaros, kas šogad notiek no 8. līdz 11. jūlijam, ar Latvijā audzētu bonsai kociņu kolekciju piedalās arī viens no retajiem šī eksotiskā hobija pārstāvjiem Valdis Valters.

Ar bonsai kociņu audzēšanu Valdis Valters nodarbojas jau sesto gadu un ir izveidojis sadarbību arī ar bonsai audzēšanas klubu ārzemju speciālistiem un cienītājiem. Izstādes apmeklētāji varēs iepazīties ar viņa ieguldītā darba, pacietības un izdomas rezultātu – rūpīgi veidotie kociņi klusi un cienīgi izstaro meditatīvu mieru. Bonsai kociņu audzēšana ir smalks un rūpīgs darbs, kas prasa lielu uzmanību un gādību ilgā laika periodā, taču sniedz neatsveramu gandarījumu, atalgojot ar izteiksmīgu formu, bagātīgi zaļojošu vainagu un krāšņu ziedu pārbagātību.

„Ziedu ballē” apskatāmā Valda Valtera veidotā kolekcija ir veidota no 11 kociņiem, kas piesaista uzmanību LU Botāniskā dārza Palmu mājas foajē, liekot uzkavēties pie šīs ekspozīcijas ilgāk. Šeit pārstāvēti tiek gan telpās, gan āra apstākļos audzējami miniatūrie kociņi - egle, tūja, priede, bugenvillija, kā arī no sēklas izaudzētā liepa un bērziņi, kas pārējo augu vidū īpaši izceļas un iekaro skatītāju mīlestību. Dalība „Ziedu Ballē” sniedz ne tikai prieku par kociņu demonstrēšanu plašākai publikai, bet arī iespēju informēt apmeklētājus un interesentus par bonsai kociņu audzēšanas īpatnībām un daudzveidību.

Tā kā ikdienā ierasts uz kokiem lūkoties augšup, respektējot to diženumu, tad bonsai kociņa mazais izmērs sākumā šķiet viegls acu apmāns. Šie miniatūrie kociņi ir kā mākslas darbs – ziedi un augļi ir tik pat lieli kā savvaļas kokiem, vienīgi stumbri, zari un lapas ir miniatūra kopija dabā augošajiem kokiem. Bonsai kociņus apzināti un mērķtiecīgi veido dažādās formās, un katrai no tām ir sava simboliska nozīme.

Daudzi kļūdās, domājot, ka bonsai kociņu miniatūrais izskats tiek panākts ģenētiski iejaucoties koka attīstībā. Tā nebūt nav. Bonsai meistaram noder ne tikai veselīgi augi ar labi attīstītu sakņu sistēmu un izkoptām zaru līnijām, bet arī kociņi, kas ir auguši neierastā vidē vai arī dažādu iemeslu dēļ ir sakropļoti. Koka vainagu galvenokārt veido ar apgriešanas un izkniebšanas metodēm, regulējot zarošanos un stimulējot tievu asnu augšanu ar mazām lapām. Pārējo nosaka apgaismojums, laistīšana un mēslojums.